Pazartesi, Eylül 14, 2009

Bir Klasik, kitap fuarı


Kitap ne engin bir deryadır, içine daldığınızda akla hayale sığmaz manzaralarla karşılaştığınız..Bir satırla nice hülyaya daldığınız, alemden aleme dolaştığınız..

Çocukluğumdan beri her yıl Ramazan ayında düzenlenen Kocatepe Kitap Fuarı'na giderken ayrı bir heyecan sarıyor beni. Kitaplara dokunmak, merak etmek, bir an önce okumak isteme heyecanı.. Bugün heybemizde toplananlardan bazıları:

ÇÖL/DENİZ Hz.Hatice - Sibel Eraslan (Siret-i Meryem'den sonra çok merak ettiğim bir kitap)
OTOYOL UYKUSU- Kemal Sayar (Psikiyatrist Dr.Kemal Sayar'ın hep denemelerini okumaya alışkındık, bu kez bir öykü kitabıyla karşıladı bizi, sevindim :)
HER ŞEYİN BİR ANLAMI VAR- Kemal Sayar
TAHİR SAMİ BEY'İN ÖZEL HAYATI- Mustafa Kutlu (Nicedir öykü okumuyorum, öykü deyince aklıma Mustafa Kutlu geliyor, bu kitabı da internette görmüş ve merak etmiştim, okumak için sabırsızlanıyorum)
HUZUR- Ahmet Hamdi Tanpınar (Türk Edebiyatı kitaplarına bakarken Huzur'un bu Dergah yayınlarından çıkan enfes kapaklı baskısını almadan edemedim)
KURAN'DA KİM KİMDİR? - Abdülkadir Süphandağı&Hüseyin Kerim Ece (Evs, Eykeliler, Feta, Mele', Azer ... kimdir?..Kur'anda geçen kavimler, kişiler, bir sözlük gibi alfabetik sırayla ayetler eşliğinde anlatılmış, çok güzel, her kitaplıkta bulunması gereken bir esere benziyor..)
KATRE-İ MATEM: İskender Pala
SU KASİDESİ: İskender Pala (Lise yıllarında edebiyat dersinde ders olarak işlediğimiz su kasidesini yeniden, İskender Pala diliyle okumak ..ne güzel:)
İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK: İskender Pala (Aile toplantımızda bilmediğimiz deyimler sözkonusu olmuş, yeğenim Feyzanurun Melek Çe adlı yazarın "Deyim mi Demeyim mi" kitabından bir kaç deyim okumuştuk, büyükler için deyimlerle ilgili bu kitap geldi aklıma, neden evimizde yok ki dedim :)
ARABA SEVDASI- Recaizade Mahmut Ekrem (Lisede edebiyat öğretmenimiz herbirimize bir edebiyatçı rolü vermişti, ben Recaizade Mahmut Ekrem olmuştum :) Hep ilk realist roman ilk realist roman der dururuz da, Araba Sevdasını okumuş muydum hatırlayamadım ve kitaplığıma antik türk klasikleri baskısını ekledim
ve eşimin aldığı bir kaç tarih kitabı ile bugünkü fuar turumuzu tamamladık..Ama heyecanı hala içimde :)

Etiketler: , , , , , , , , , ,

3 Comments:

Blogger anthony said...

hayırlı olsun. seçimlerinizin hepsi birbirinden güzel okunası kitaplar gibi görünüyor.keyifli verimli okumalar..

3:46 ÖÖ  
Blogger Aşk-ı Beka said...

;) teşekkürler

12:59 ÖS  
Blogger Eylül said...

Nazan Bekiroğlu-LÂ ve Sibel Eraslan-ÇÖL DENİZ.. Her kitaplıkta olmasını arzu ettiğim, herkesin ama herkesin okumasını istediğim iki kitap.. Ramazan-ı Şerif'in uhrevi atmosferinde mi bana öyle geldi; yoksa gerçekten gönül teline dokunan kitaplar mı bilemedim.. Bildiğim; hala aklıma takılan cümlelerin içimde ince sızılar oluşturduğu.. Aşık oldum Efendimize.. Hiç bu kadar güzel tahayyül etmemiştim.. Allah razı olsun Sibel Eraslan.. Nazan Bekiroğlu.. O sanırım iltifat için kelime bulunamayacak bir yazar.. Hz.Adem ve Hz.Havva'nın şahsında YARATILIŞ HİKAYESİ'ni hiç bu kadar leziz okumamıştım.. Yİne de beni en çok vuran; Efendimizin yüzüne uzun uzun bakıp; "Amcaoğlu, hakkını helal et" diyen Hz. Hatice cümlesi.. Çok lezizdi.. Çoookk..

4:29 ÖÖ  

Yorum Gönder

<< Home

Free Counter
Free Counter